Barbora Hunčovská se věnuje dějinám zvířat, historické antropologii vojáků první světové války a sociokulturním dějinám moderního válčení a válečného prožitku. V oblasti dějin zvířat sleduje proměny vztahů a soužití lidí a zvířat, role a reprezentace zvířat v lidských společnostech minulosti a věnuje se též teoreticko-metodologickým úvahám o možnostech psaní dějin zvířat.
Propojením obou oblastí jejího zájmu, tedy moderních válek a dějin zvířat, je téma zvířat ve válkách. V současnosti mezi její výzkumná témata patří resilienční strategie ukrajinské společnosti v ruské válce proti Ukrajině prostřednictvím vztahů ke zvířatům.
V disertaci s soustředí na jazykové strategie a jazykové prožitky rakousko-uherských vojáků v první světové válce a na roli jazyka jako prostředku sociální konfrontace v armádě a na bojišti. Mezi další témata jejího zájmu patří kulturní a historicko-antropologické reprezentace koček v historii. Své odborné zaměření kombinuje se zájmem o dějiny umění, lingvistiku, paleontologii a komunikaci mimolidských zvířat.
barbora.huncovska(zavináč)seznam.cz
Academia.edu
2017–dosud: PhD. studium, Karlova Univerzita, Filozofická fakulta, Ústav českých dějin, obor: České dějiny, disertační práce: Jazyk ve válce jako prostředek sociální konfrontace. Jazykové strategie a jazykové prožitky rakousko-uherských vojáků v první světové válce, školitel: prof. PhDr. Ivan Šedivý, CSc.
2014–2017: Mgr., Karlova Univerzita, Filozofická fakulta, Ústav českých dějin, obor: Historie – České dějiny v evropském kontextu (specializace Moderní dějiny), diplomová práce: Člověk a kůň ve vřavě bitevní. Místo koní ve válečném prožitku vojáků první světové války, školitel: prof. PhDr. Ivan Šedivý, CSc.
2010–2014: Bc., Karlova Univerzita, Filozofická fakulta, Ústav českých dějin, obor: Historie, bakalářská práce: Zvíře na bojišti 1. světové války: Koně a přepravní zvířata, školitel: prof. PhDr. Ivan Šedivý, CSc.
2025–dosud: Archeologický ústav AV ČR, Praha, v.v.i., Oddělení historické archeologie
2025–dosud: Historický ústav AV ČR, v.v.i., spoluřešitelka: Zoonózy v dějinách i současnosti: nemoci – zvířata – lid
2012–2019: Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, Historický kabinet, knihovnice
2015: Fond dalšího vzdělávání, MPSV ČR, tvorba e-learningového modulu Environmentální vzdělávání
6/2024: Lvov (Ukrajina), Center for Urban History, Lviv a Institut für die Wissenschaften vom Menschen, Vien, účast na mezinárodním sympoziu a školení The Most Documented War: Ethics and Practice of International Collaboration. Symposium for Documentation and Archiving Initiatives / Найбільш документована війна: етика і практика міжнародної співпраці. Симпозіум документаційних та архівних проєктів
12/2023–4/2024: Vídeň (Rakousko), Aktion, výzkumný pobyt v Kriegsarchivu (Österreichisches Staatsarchiv), Institut für Osteuropäische Geschichte (Universität Wien) a Österreichische Nationalbibliothek
1/2020: Düsseldorf (Německo), DAAD, doktorandský stipendijní pobyt na Lehrstuhl für Geschichte und Kulturen Osteuropas, Heinrich-Heine-Universität
11/2013: Karlsruhe (Německo), Institute for Critical Animal Studies, stipendistka na mezinárodní konferenci 3rd Annual European Conference for Critical Animal Studies, Universität Karlsruhe.
2015–dosud: Karlova univerzita, Filozofická fakulta, Katedra sociologie, Introduction to Animal Studies (podíl na výuce, přednáška Animals in History)
2019–dosud: Masarykova univerzita, Fakulta sociálních studií, Katedra environmentálních studií, Úvod do Animal Studies (podíl na výuce, přednáška Zvířata v dějinách)
ZS 2022/23: Karlova univerzita, Filozofická fakulta, Univerzita třetího věku, Moderní války a válčení v českých zemích perspektivou „velkých“ a „malých“ dějin (podíl na výuce kurzu)