Členové badatelské skupiny Jan Randák a Jan Mareš byli kurátory tematického čísla Revue Prostor, jehož zahraniční i domácí autoři a autorky přemýšleli o tom, co mohou být dějiny přítomnosti.
Editorialu se za Revue Prostor ujal Ondřej Macl, rovněž člen EHP:
„Dějiny přítomnosti. To spojení jste už možná někde zahlédli. Dobře se vyjímá v článcích nebo i názvech knih. Mně začalo vrtat hlavou na základě názvu Badatelské skupiny pro environmentální humanitní vědy a dějiny přítomnosti, která vzniklav roce 2024 na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Mezi její iniciátory patří právě kurátoři tohoto čísla – vedoucí Ústavu českých dějin Jan Randák a historik působící na Akademii věd Jan Mareš. Myšlenka na tematické číslo padla vůbec poprvé na schodech fakulty, když jsem se při náhodném setkání Jana Randáka na význam „dějin přítomnosti“ zeptal a společný výšlap tří schodišť zdaleka nestačil k uspokojivé odpovědi. Nicméně oběma nám otázky s nimi spojené rozsvítily oči.
Mohou nám dějiny pomáhat? Jak je to s jejich vztahem k aktivismu? Co všechno by se mělo s ohledem na klimatické změny přehodnotit? Jak toho reálně dosáhnout? A jakou úlohu v tom sehrají humanitní vědy? K úvahám jsme přizvali zahraniční průkopníky a průkopnice z této oblasti, ať už je to autor úvodní eseje, švýcarský filozof Philipp Sarasin, který stopuje foucaultovské kořeny obratu historie proti vlastní antikvárnosti, německá profesorka se specializací na dějiny přítomnosti Reinhild Kreis s esejí na téma, kde vůbec začíná současnost, nebo švédský intelektuál Sverker Sörlin, přinášející pronikavou sondu do úpadku a možného znovuzrození humanitních věd. K tomu jsme nechali přeložit také úvodní kapitolu z oceňované knihy Annette Kehnel Wir konnten auch anders. Eine kurze Geschichte der Nachhaltgkeit (Mohli jsme i jinak. Krátké dějiny udržitelnosti, 2021).
Na téma se ale naladilo i množství česky píšících autorů a autorek, a vznikla tak pozoruhodná interdisciplinární mozaika, v níž se setkávají témata, pohledy i žánry, jež by se jinde v tomto složení určitě nesetkaly. (…)
Co říci závěrem? Že dějiny neskončily, vracejí se k nám, a pokud se nemáme jen vydat napospas vyčpělým obrazům, potažmo vlastnímu konci, znovu proaktivně hledejme, ba spoluutvářejme jejich smysl.“
Slavnostní uvedení 122. čísla Revue Prostor proběhlo dne 4. prosince 2024 v Čítárně HYB4.
Text: Ondřej Macl, foto Revue Prostor


